Dla prawidłowego montażu okna ważny jest dobór jego wymiarów: szerokości i wysokości, które muszą być dopasowane do otworu w murze (ościeża). Pozwala to na prawidłowe ustawienie okna (w pionie, w poziomie oraz w odległości od lica ściany), uszczelnienie oraz zamontowanie podokienników. Odstęp pomiędzy rama okienną, a ościeżem to luz montażowy (dylatacyjny).
Przed rozpoczęciem montażu należy bezwzględnie oczyścić podłoże. Niedopuszczalne jest pozostawienie starego materiału uszczelniającego, gruzu, pyłu, fragmentów ramy, starych kotew czy wkrętów. Należy usunąć luźny i skorodowany materiał budowlany oraz uzupełnić ewentualne ubytki w murze, wyrównać powierzchnię ościeża.
Na tym etapie niezbędne są kliny, klocki dystansowe lub stopy. Służą one właściwemu ustawieniu ramy w otworze okiennym oraz do osadzenia parapetu. Dodatkowo służą one do właściwego ustawienia ramy okiennej w pionie i w poziomie.
Łączniki dobiera się w zależności od materiału z jakiego wykonana jest ściana. W przypadku budynku z materiałów ceramicznych, gazobetonu, betonu, cegły wapienno-piaskowej lub podobnych materiałów to mechaniczne połączenie okna z murem jest realizowane przy pomocy kotew metalowych lub dybli z płaszczem stalowym. W przypadku montażu w konstrukcji drewnianej elementem mocującym są śruby. Wszystkie te rozwiązania są technicznie równorzędne i spełniają to samo zadanie. UWAGA: przewiercenie ramy okiennej na wylot (profilu) w przypadku stosowania dybla lub śrub w żaden sposób nie wpływa na jego funkcjonalność czy trwałość.
Dla zapewnienia izolacji termicznej i akustycznej wolną przestrzeń między ramą a murem (ościeżem), czyli tzw. luz montażowy wypełnia się materiałem uszczelniającym. Uszczelnienie musi być trwałe, odporne na przenikanie wody i powietrza. Materiałem uszczelniającym jest najczęściej elastyczna piana montażowa.
Ważne jest uszczelnienie połączenia styku okna ze ścianą. Jeżeli jest wykonanie błędnie może prowadzić do utraty ciepła i przenikania wilgoci do wnętrza budynku. Ta izolacja jest zwana ciepłym montażem. Spotyka się też określenie: montaż szczelny.
Zatynkowanie obróbki połączenia okna z murem – przykrycie pianki tynkiem z zewnątrz i z wewnątrz. Warstwa tynku nie może zakrywać otworów odwadniających, które znajdują się w dolnym profilu ramy. Po wyschnięciu tynku można (choć nie jest to konieczne) wykonać dodatkowe uszczelnienie przy pomocy silikonu.