Czy warto konserwować okna?
Oczywiście, że tak. Tylko prawidłowa i systematyczna konserwacja umożliwia długie i bezproblemowe korzystanie ze stolarki. Nasze okno nieustannie narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: różnicę temperatur i poziomu wilgotności, nasłonecznienie i wiatr oraz czynników mechanicznych: uchylanie i otwieranie.
Konserwacja jest prosta czynnością i każdy może ja wykonać sam. Producenci stolarki zalecają konserwować okno przynajmniej raz do roku. Najlepiej przed sezonem zimowym dokonać przeglądu i regulacji okuć. Nie dość, że wydłuża żywotność samych okien to i dodatkowo pozwala wyeliminować opory w klamce, opadające lub skrzypiące skrzydła. Czynności konserwacyjne można przeprowadzić samodzielnie, na podstawie instrukcji załączonej przez producenta lub zwrócić się o pomoc do autoryzowanego sprzedawcy, który odpłatnie przeprowadzi konserwację.
Jak zrobić to samemu.
Uwagę należy zwrócić na stan okuć i uszczelek. Uszczelka powinna na całym obwodzie okna równomiernie zachodzić na ramę, a żaden element okucia nie powinien być skorodowany lub zużyty. Konserwację rozpoczynamy od dokładnego umycia całego okna, usunięcia zanieczyszczeń zarówno z ramy, skrzydła czy też okuć i uszczelek. Kolejny krok to natłuszczenie uszczelek – można zastosować środki używane do konserwacji uszczelek i elementów gumowych w samochodach. Sprawi to, że uszczelka będzie dłużej elastyczna i będzie prawidłowo przylegać. Zapobiegnie też przymarzaniu uszczelek, które może prowadzić do ich uszkodzenia podczas otwierania okien.
Okucia możemy konserwować np. olejem do maszyn precyzyjnych (np. maszyn do szycia). Jeśli do czyszczenia okuć używamy środków penetrujących (typu WD40) należy pamiętać, że środki te doskonale czyszczą, ale szybko odparowują, pozostawiając „suchą” powierzchnię, dlatego po takim czyszczeniu i tak trzeba je przesmarować. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości smaru – spowoduje to przyleganie brudu i kurzu, co jest zjawiskiem niepożądanym.
Przy regulacji okuć sprawa wygląda następująco: pierwsza regulacja dokonywana jest bezpośrednio po montażu, przez ekipę montującą. Po jakimś czasie użytkowania okien może się zdarzyć (choć nie jest to regułą i zdarza się stosunkowo rzadko), że duże i ciężkie skrzydła delikatnie „siądą”. Objawia się trudnościami w domykaniu i otwieraniu okna oraz ciężkiej pracy klamki. Należy wtedy wyregulować okno kontaktując się z serwisem lub samemu posiłkując się instrukcją konserwacji i użytkowania, w której krok po kroku jest to opisane.