Szyby refleksyjne, inaczej nazywana reflex lub stopsol, to szyba przeciwsłoneczna, działająca w oparciu o inną zasadę. Może być wykonana ze szkła zwykłego lub barwionego w masie, ale dodatkowo jest pokryta warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych. Innym rozwiązaniem jest naklejenie na szybę od strony pomieszczenia folii przeciwsłonecznej, która jednocześnie chroni szkło przed stłuczeniem.
Warstwa refleksyjna działa jak lustro i odbija część promieniowania słonecznego, nie tylko zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń, ale także w pewien sposób chroniąc dom przed złodziejami. Utrudnia bowiem ustalenie, co się dzieje wewnątrz. Na dodatek każde jej uszkodzenie lub uchylenie jest z daleka widoczne.
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie w szybach przeciwsłonecznych szkieł z naniesioną powłoką odbijającą (tzn. reflex). Powłoka refleksyjna nanoszona jest na szkło już podczas produkcji. Jej zadaniem jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego. Zastosowanie szkła refleksyjnego o różnej barwie, oprócz właściwego kształtowania bilansu energetycznego, jest często wykorzystywane do podnoszenia walorów estetycznych budynku lub otoczenia budynku (efekt lustrzanego odbicia architektury otoczenia w elewacji).
Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można niemal dowolnie łączyć z innymi rodzajami szkieł. Połączenie ze szkłami niskoemisyjnymi czy szkłami o własnościach antywłamaniowych w jednej szybie zespolonej pozwala sprostać w bardzo szerokim zakresie oczekiwaniom użytkowników i tworzyć wielofunkcyjne zestawy, skutecznie chroniące przed niepożądaną wymianą energii o każdej porze roku.
Szklenie z powłoką przeciwsłoneczną:
Szklenie bez powłoki przeciw słonecznej: